Türk Çizgiroman Kahramanı Topuz


726920091218125912777

Süper güçleri ve yetenekleri var. Bazen bir bilezikle, bazen bir tüyle bu güçlerini kullanıyorlar. Hep haklının yanında, haksızın karşısındalar. Başı sıkışan birini gördüklerinde hemen yardımına koşuyorlar. Haksızlık edenin karşısındalar…

İçinizde “Ben Topuz’la büyüdüm” diyen kaç kişi var bilemiyoruz ama  “Sevimli Çizgilerin Sevecen Babası” karikatürist Vehip Sinan’ın bir döneme damgasını vuran çizgi kahramanı “Topuz” şimdi yeniden aramızda ve renkli maceraları kitapçıların raflarında.

12 KİTAPLIK TOPUZ SERİSİNE RAFLARDA YER AÇIN

“Yaman Çekirge”, “İzin Dede” ve “Hayal mi Gerçek mi?” isimli üç Topuz kitabını yayınlayan nesil yayınları çok yakın zamanda yayınlanmış ve yayınlanmamış maceraları ile Topuz’un tüm çizgi romanlarını okurlara ulaştıracak. Yayınevi yetkilileri Topuz serisini 12 kitaplık bir set haline getirmeyi planlıyorlar.

Şimdilerde çocuklarını ve hatta torunlarını seven bir kuşağın severek okuduğu Topuz,  bir dönem çocukların en gözde kahramanlarındandı. Alabildiğine sevimli ve rüyalarınıza girecek kadar sempatik bir “kahraman”… Boyu küçük, ama kalbi büyük… Bu yüzden yaptıkları çok büyük…

Cesur, kararlı ve en önemlisi arkadaş canlısı… En yakın arkadaşı Tamer… Topuz’un neredeyse ikizi… Huy ve karakter olarak birbirlerine o kadar benziyorlar ki… Birbirleriyle her şeylerini paylaşıyorlar. Hatta çoğu zaman kıyafetlerini bile… Biri diğerinin tişörtünü, diğeri de onun şortunu giyebiliyor.

Süper güçlere ve yeteneklere sahip kahramanlar. Her ikisinin de süper güçleri ve yetenekleri var. Bazen bir bilezikle, bazen bir tüyle bu güçlerini kullanıyorlar. Ama hiçbir zaman güçlerini kendileri için kullanmıyor, bencillik yapmıyorlar. Çünkü gösterişi hiç sevmiyorlar. Arkadaşlarına üstünlük taslamıyorlar.

Hep haklının yanında, haksızın karşısındalar. Başı sıkışan birini gördüklerinde hemen yardımına koşuyorlar. Haksızlık edenin karşısında duruyor, onu hemen yakalayıp kötülüğüne engel oluyorlar.

Hem Topuz hem Tamer doğru sözlü çocuklar. Yalanı hiç sevmiyorlar. Herkesin korktuğu, köşe-bucak kaçtığı kötü insanlara, hatta canavarlara meydan okuyabiliyorlar. Diğer yandan da esprili, cana yakın ve sevimli yapılarını hiç bozmuyorlar.

Kendilerini sürekli bir maceranın içinde buluyorlar. Ya da macera onları buluyor diyelim… Bazen uzaylılarla, bazen korkunç icatların peşinde koşan bilim adamlarıyla, bazen gizemli güçlere sahip varlıklarla, bazen dev cüsseli yaratıklarla karşı karşıya geliyorlar.

Hayalleri zorlayan bir dünyaları var onların… Bu dünyada hep doğrunun peşinde koşuyor, kötülere derslerini veriyor, çaresizlere kol-kanat geriyorlar.

Topuz nasıl doğdu?

46768Can Kardeş dergisinde Topuz’un yayınlanmaya başlandığı 16 Şubat 1981’de, Vehip Sinan’a “Topuz nasıl doğdu?” diye sorulmuş. O da şu cevabı vermiş: “Rahmetli Münir Hayri Egeli’nin idaresinde Küçük Afacan mecmuası çıkıyordu. Orada ufak çaplı çalışmalarım vardı. Bir gün hastalandım ve on beş gün kadar yatmak zorunda kaldım. İşte o hasta yatağımda doğdu Topuz… Daha doğrusu, Topuz ve Tamer ikizleri… Nur topu gibi iki yumurcak…”

Vehip Sinan 1929 yılında İstanbul"da doğdu. Çocuk yaşlarda başladığı çizim işini, 2000"li yıllara kadar devam ettirdi. En bilinen çizgi tipi "Topuz" oldu. Düzenli olarak ilk defa Ceylan Yayınlarında çalışmaya başladı. "Yeni İstanbul," "Babiali"de Sabah," "Tercüman" ve "Türkiye" gibi gazetelerden sonra Yeni Asya gazetesi ve Can Kardeş Çocuk Dergisinde de uzun yıllar karikatür ve "Topuz"un Maceraları"nı çizdi. "Topuz"un Maceraları" adlı çizgi-romanı kitap olarak da yayınlandı.

Bugüne kadar kaç Topuz macerası çizdiğini Vehip Sinan’ın kendisi de hatırlamıyor. Ama bilinen bir şey var ki, bu maceralar başta Can Kardeş ve Türkiye Çocuk olmak üzere farklı birçok çocuk dergisinde ve gazetede kırk yıla yakın süreyle yayınlanmış. Topuz ve Tamer, bazen köpekleri Coci’yle birlikte maceradan maceraya koşmuş, kötüleri alt edip iyilerin safında yer almışlar. Çokça okunmuş, bir sonraki maceraları ilgiyle beklenmiş, hem eğlendirmiş hem düşündürmüşler.

GÜRBÜZ AZAK, VEHİP SİNAN’I ANLATIYOR

"1984 yılı şubat ayında İstanbul Pera Palas Oteli’nin konferans salonunda Boğaziçi Başarı Ödülleri verilmektedir. Burada Vehip Sinan’a da bir ödül takdim edilir. Toplantıda Gürbüz Azak, yakın dostu karikatüristimizi anlatır. Boğaziçi dergisinin Nisan 1984 tarihinde yayımlanan bu yazıyı, Vehip Sinan ile yaptığımız bir mülâkatla birlikte Doğuş gazetesinin 5 Ağustos 1985 tarihli nüshasında yayımladım.

Bu önemli konuşmanın metnini şimdi de Sanatalemi.net okuyucularına sunuyorum: “Karikatür kelimesi aslında İtalyanca “karikare”den geliyor. Mübalağa, abartma demek oluyor. Fakat günde 70 karikatür çizen (geçen gün hesapladım), Türkiye’yi 7 defa dolaşacak kadar çizen Vehip Sinan Beyefendi; bu mübalağayı, bu abartmayı seviyelendiren, yönlendiren, şahsiyet kazandıran bir çizgi ustasıdır. 34 yıldır çiziyor. 34 yıldır bizim gazetelerimizden bize sesleniyor. Bu küçük bir olay değil, bir ekol olma durumunda. Şahsi kanaatim budur.

Efendim, insanın mesleği hayatı olursa, veya hayatı mesleği olursa, o kişi yıldızlaşabiliyor, büyüyor, yarınlara kalabiliyor. Vehip Sinan Bey’i tanıdığım günden itibaren (kültür sanat açısından esprilerini değerlendirerek zaman zaman tartıştığımız olmuştur.), seviyesini katiyen kaybetmeyen; Türklük şuurunu, Müslümanlık vakarını yitirmeyen; düşüncelerinden ve tandansından asla taviz vermeyen bir abide sanatçı olarak görmekteyim. Vehip Sinan, İstanbul’un nev-i şahsına münhasır bir tipi. Doğma büyüme İstanbullu olan ideal bir örneği. Kızmayı ömür boyu aklına getirmemiştir, küsmeyi hiç düşünmemiştir"

Ünlü çizgi ustası Vehip Sinan sanal ortamda

Babıali’nin usta karikatüristlerinden Vehip Sinan, sayısız çalışmasıyla artık kendi adına açtığı adresinde buluşuyor.

973120091218011838228

Babıali’nin usta karikatüristlerinden Vehip Sinan, internet sayfasında hayranlarıyla buluştu. “Topuz” ve “Cin Ali” tiplemeleriyle Türk kamuoyunun yakından tanıdığı usta çizer Doğan Kardeş ve Ceylan dergileri ile başladığı çizgi dünyasını Büyük Doğu’da sürdürdü. Sempatik çizgi kahramanlarının ustası Vehip Sinan daha sonra Yeni İstanbul, Babıalide Sabah, Yeni Asya, Tercüman, Türkiye, Zaman ve Büyük Gazete’de görev yaptı.

Çizgide belli bir üslup ve seviye yakalayan Vehip Sinan, sayısız çalışmasıyla artık kendi adını taşıyan adresinde buluşuyor. Usta çizer Vehip Sinan’ın internet sitesinde, sanatçının fotoğraflarının yanı sıra, biyografisi ve çalışmalarından örnekler yer alıyor.

Vehip Sinan’ın şu ana denk yayınlanan kitapları hakkında detaylı bilgi ve sipariş şartlarını görmek için aşağıdaki linkleri kullanabilir, topuz’un bir macerasından uzun bir bölümü fotogaleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz…

Topuz – Yaman Çekirge

Topuz – İzin Dede

Topuz – Hayal mi? Gerçek mi? 

Haber7

 

 115920091218012110501 237620091218012127161 276720091218012140803 297820091218012146491 348220091218012105815 505920091218012057952 771820091218012121748 821120091218012158969 826420091218012152514 911820091218012132551

Reklamlar
Etiketler

One thought on “Türk Çizgiroman Kahramanı Topuz

  1. akın diyor ki:

    unutmak kolay Başka Vehip Sinan bulabilir misiniz peki…?

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: