Karikatür Kursları

KONYA

Kursun Hocası: Adem Mermerkaya
Yeri:
Tüketiciler Birliği – Hacıveyiszade Camii Karşısı
Tramvayla Belediye Durağı
Zamanı: Pazar Günleri 15:00-18:00
Ücreti: Aylık 30 ytl
Adresi: Hastane Cad Belediye İşhanı No 46 Kat 8 Daire 30 42060 Selçuklu KONYA

Tel      332-352 92 92
Faks     332-353 16 90

Kurs Kaydı için tıkla

Konya Karikatür Kursundan Kareler

ANKARA

egemen güvenışık

Kursun Hocası: Egemen Güvenışık

Email: enesguvenisik@hotmail.com
Telefon: 0312 425 89 02 /0312 418 14 33
Mobil:
0536 849 89 81

Adresi: TÜGED (Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği) Adem Yavuz Sokak No:5/12 Kızılay/ Ankara
Zaman:
Pazar Saat 14:00
Ücret:
Aylık 50 TL

İSTANBUL

Turgut Yilmaz

Kursun Hocaları: Turgut Yılmaz, Yusuf Kot, Yasir Buğra Eryılmaz
Yeri: YAZARLAR BİRLİĞİ (KIZLARAĞASI MEDRESESİ)
Divanyolu, Hoca Rüstem Sk. No:6 Sultanahmet
İrtibat: 0212 527 75 17-18-19

İSTANBUL / KARTAL

ahmet ercan

Kursun Hocası: Ahmet Ercan
Yeri: Özel gökyüzü koleji / Kartal İstanbul
Ücreti: Ders ücreti 25 TL
Web Sitesi: http://karikaturatolyesi.blogspot.com/

21 thoughts on “Karikatür Kursları

 1. meraklı diyor ki:

  Çok sağolun. Bilgilendirme güzel. İmkanım olursa gitmeyi çok isterim.

 2. duru diyor ki:

  gaziantepte de bir karikatür atolyesi olursa çok sevinirim ilginiz için teşekkürler.

 3. rukiye diyor ki:

  merhaba yeni adresinizi bulamadık lütfen yerinizi bildirir misiniz?KONYA

 4. fevzi diyor ki:

  istanbulda ders başınamı 25 milyon neden istanbul bukadar pahalı

  • ahmet diyor ki:

   25 TL Ders Başınaydı. Ama bireysel ödeme değil.
   Tüm sınıfın toplam maliyeti. 1 kişi olsa da 25 tl 10 kişi olsa da 25 tl yani…
   Tabii bu rakam 2008 yılında kurumlar için( özellikle özel okullar için) geçerli fiyattı.
   Bu yıl ilk defa özel bir kuruluş (siemens) çalışanlarına verdiği hobi kulübüne karikatürü de dahil etti. Özel okullar ile görüşmelerimiz sürüyor. Keşke belediyelerimiz vakıflarımızda bu işe ön ayak olsalar…

 5. oğuzkan diyor ki:

  izmirde yok mu ankara istanbul ve konya çok uzak kalıyo bana o yüzden izmirde de açılsa bir tane çok iyi olur bence!!!ilginize teşekkür ederim!!!

 6. Tolga diyor ki:

  Güzel kardeşim, kocaman harflerle karikatür dersleri yazıyor ama ben ders adına bişey göremedim, ayrıca bu karikatür kurslarından bir tane de izmire açamayız mı?

 7. can diyor ki:

  ders başına 25 tl vermek enayiliktir, karikatürün kursu olmaz, karikatür çizmek bi yetenek işidir bu kurslarda hocalık yapan kişiler genelde çafçaf cizeri dir ve bu derginin ne kadar başarısız ve kötü espiriler ile dolu olduğu ortadadır arkadaşlar.

  • ahmet diyor ki:

   !) 25 TL bireysel ödeme değildir. Tüm sınıfın toplam maliyetidir. 1 kişi olsa da 25 tl 10 kişi olsa da 25 tl yani. 10 kişilik kursta ders başına2,5 tl düşüyor yani.
   2) Karikatür yetenek işinden daha fazlasıdır. Peki kimin karikatüre yeteneği vardır? hiç çizmeyen biri bunu nasıl bilebilir. İşte bu kurslar sayesinde insanlar içlerindeki bu yeteneği sorguluyorlar. Denemeden kimse bilemez! Eğer var ise zaten çok güzel gidiyor. yok ise bile kurs sonunda “kaliteli” bir karikatür okuyucusu oluyorlar.
   3) Ben cafcaf çizeri değilim. İlla bir yere bağlayacaksanız, Hasan Kaçan’ın Ustura dergisi çizeri diyebilirsiniz. Hasan Kaçan ise eski gırgır ekolünün sayılı temsilcisinden biridir. Usta-Çırak silsilesi kurar isek; Oğuz Aral-Hasan Kaçan-Ahmet Ercan. Ayrıca bu silsile bir çok Cafcaf çizerinde de vardır. Yani boş insanlar değiller…
   4) Cafcaf dergisi ne’ye göre başarısızdır? “kötü espri” kriterin nedir? bu çok kişisel bir görüştür.
   5) Espri, karikatürün farklı bir yönüdür. Karikatür kursunda genel çizim kuralları öğretilir. Karikatür kültürü kazandırılır. Espri zaten ayrı bir yetenektir. Onu sen geliştirirsin.

   Karikatür kursu boş bir kurs değildir. Mesela bu yıl ilk defa özel bir kuruluş (koskoca alman siemens) çalışanlarına verdiği hobi kulübüne karikatürü de dahil etti.

   • jale diyor ki:

    doğru söylüyorsunuz. benim mizah anlayışım insanları güldürür genelde. ama çizim yeteneğim hiç yok. müsait bir zamanımda ben de bu kurslardan birinde ders alacağım inşallah

 8. can diyor ki:

  artık karikatür sanatı eski popüleritesini kaybetmiş durumdadır, sizce kaç kişi bu mizah dergilerini alıp okuyorki? Birde kursu çıkmış, eee noluyo peki bu kursun sonunda? Herhangi bir yerde çizmeye başlıyabiliyormu kursu bitiren kişi? Sanırım bu kursu bitirme gibi bi durum söz konusu olamaz, nasıl olsa ders başı 25 tl. Cafcaf çizerleri öğretmenlik yapıyormuş bu istanbuldaki kursta:) yusuf kot, yasir buğra eryılmaz, yahu derginiz ne kadar başarılıki verdiğiniz eğitim o kadar başarılı olsun?

  • ahmet diyor ki:

   Karikatür kursları, meslek edindirme kursları değildir. Yani buradaki kursiyerler, daha sonra mizah dergilerinde çizer olacak diye bir şey yok.
   “Karikatür Sanatı” demişsiniz, çok güzel. Karikatür de resim, müzik gibi bir sanat dalıdır. Peki insanlar niçin resim yapar, müzik ile ilgilenir? Sadece para kazanmak için mi? Hayır tabii ki. Sanat kendini ifade etne biçimidir. Kimi resim ile kimi müzik ile kimi de kariaktür ile kendini ifade eder. Karikatür hobi olarak da yapılabilir.
   “artık karikatür sanatı eski popüleritesini kaybetmiş durumdadır” cümlesi çok yanlıştır. karikatürü sadece mizah dergilerine sıkıştıran, okuyup tüketen popüler kültürlü bir kişinin söyleyebielceği bir şey sadece.
   Bugün en ciddi gazeteler de bile bakın, karikatür vardır, var olacaktır. çünkü karikatür, bir düşünceyi, bir olayı, bir eleştiriyi en basit en vurucu şekilde söyleyebilir. Sayfalarca yazıdan daha etkili olabilir. Kalıcıdır. Sayfalarca yorum yazısından aklınızda tek kelime kalmaz ama yazıdaki bir karikatür bir ömür aklınızda kalır.
   Yorumlarda cafcaf dergisine ve çizerlerine bir yüklenme görülüyor. Bu dergiyi yerdiğinize göre diğer dergileri (penguen, uykusuz, gırgır, leman vb…) yere göğe sığdıramıyorsunuz anlaşılan. Peki bu dergi çizerleri, karikatür öğrenmek isteyenler için ne yapıyor? Hangi bilgilerini, birikimlerini paylaşıyor? Hangi amatörün elindne tutup bu işe yüreklendiriyor? bilmeyenler için söyleyeyim; hiç biri! O dergi piyasasında acımasız bir rakebet vardır. hiç kimse kimseye bir çizik öğretmez! Eski usta çırak ilişkisi unutulmuştur. Sadece cafcaf dergisinde çizerlerind eböyle bir emek vardır. bu da böyle biline…

 9. handan abacı diyor ki:

  Benim çok acil karikatür kursuna ihtiyacım var fakat izmirde bulamıyorum.Yaşım 46 emekliyim genelde kafadan yaratıyorum ama yinede yeterli değil . Lütfen yetkililerden izmirde’de karikatür kurs yeri açmalarını rica ediyorum. ben bunu hobi olarak yapmak istiyorum, kendimi yetenekli bulsamda yinede incelikleri öğrenmek istiyorum.Yurt dışınada yayılmakta istiyorum: neden olmasın?… Öğrenmeye açığım tabiki öğreten olursa ……YETKİLİLERE DUYRULUR …. (HAYATIMIZ KARİKATÜRÜSTTEN İBARET DEĞİLMİ HA DOSTLAR) SEVGİLER ……..

 10. hakan diyor ki:

  s.a ben karikatürden para kazanmak istiyom çizimim kanımca çok güzel hem begenıyom hem begenılıyom bana yardımcı olurmusunuzzz görmenız lazım benım karikatürleriii şimdiden teşekküerlerr .D 😀

 11. hakan diyor ki:

  buarada konyadan katılıyom 😀

 12. muammer öztürk diyor ki:

  Ben 12yaşındayım Antalyada yaşıyorum.Buradada karikatür kursları YOK ben ne yapabilirim…

 13. hulusi diyor ki:

  kendi dizgi tasarım ile uğraşıyorum bu konuda kitaplarda çizimlerde yapıyorum ama yeterli değilim kurs almak istiyorum yardımcı olur musunuz.

 14. acikavunn diyor ki:

  yazarlar birliğindeki karikatür kursu devam ediyor mu hala ?

 15. Serthan Yüce diyor ki:

  Arkadaş Konya’da ki taşınmış ! Yerine Efes Pilsen açılmış !! Acaba başka yerde var mı biliyor musunuz?

 16. korgenis diyor ki:

  can ve ahmet beye cevabım,

  ben bu ülkede oğuz araldan çizim dersleri almış nadir insanlardan biriyim.diğer mesleğimle çizerlik arasında hep gidip gelmişimdir..gırgır,zıpır,ustura,eski star gazetesi,yeni yüzyıl gazetesinde çizdim..oğuz aral hocamız yıllarca uğraşıp emek verdiği çizerlerin şu anda hepsi nankördür,bir bakın dergilere 30 yıldır aynı insanlar çizer yeniler gelip çizerler çalışırlar ( buda milyonda 1 dir) ama asla barındırmazlar.cafcafa gelince hayatımda bu kadar kötü çizer kadrosu görmedim..bir gün mail attım size destek olmak isterim geleyim çalışayım dedim,cevap verme tenezülünde bile bulunmadılar,bu kadar birbirini sevmeyen desteklemeyen bir meslek yoktur buna eminim..şu anda dergilerde çizen insanları cebinden çıkaracak o kadar çok çizer varki..ama o insanlar bu işten ekmek yiyemediği için başka sektörlere kaymıştır..tabiki ben dergi çizerliğinden bahsediyorum..hayatını bir çok değişik sektörlerde çizerek sağlamanız mümkündür.buda bir uzman görüşü..

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: